اتوکلاو اتوماتیک، استریل کننده کاربردی

انواع سانتریفیوژ
تعریف سانتریفیوژ و انواع آن
تیر 6, 1400
دستگاه تصفیه هوا
دستگاه تصفیه هوا ( ضد عفونی کننده محیط)
مرداد 3, 1400
انواع سانتریفیوژ
تعریف سانتریفیوژ و انواع آن
تیر 6, 1400
دستگاه تصفیه هوا
دستگاه تصفیه هوا ( ضد عفونی کننده محیط)
مرداد 3, 1400

اتوکلاو اتوماتیک، استریل کننده کاربردی

اتوکلاو اتوماتیک

اتوکلاو اتوماتیک در واقع دستگاهی است که به نام استریل کننده یا سیستم های استریل شناخته می شود. این دستگاه بیشترین کاربرد را در پزشکی برای استریلزاسیون و همچنین در صنایع شیمیایی برای به عمل آوردن پوشش ها و پکلانش لاستیک استفاده می شود. اتوکلاو برای مراکز عمومی بهداشتی آزمایشگاه های بالینی تحقیقاتی و میکروبیولوژی که استریل کردن در آن ها بسیار اهمیت دارد کاربرد دارد مراکزی مانند پزشکی، دندان پزشکی و دامپزشکی در این قبیل محیط ها شرایط گندزدایی به بهترین نحو ممکن صورت گیرد. این دستگاه از تجهیزات آزمایشگاهی مهم و کاربردی برای هر آزمایشگاه می باشد.

عملکرد دستگاه اتوکلاو اتوماتیک

این دستگاه درون یک محفظه بسته است و در دمای بالا 100 درجه کار می کند و در همین مرحله آب را به بخار تبدیل می کند. برخلاف تصورات این دستگاه صرفاً برای کشتن ویروس ها نیست. اما همانطور که می دانید باکتری ها در دمای بالا زنده نمی مانند پس برای استریل کردن مواد حساس مناسب است. ضمن اینکه این دستگاه نیاز به مراقبت ویژه و بازرسی و کنترل مداوم دارد.

اتوکلاو اتوماتیک

اتوکلاو آزمایشگاهی

 • در سایزهای 45 ، 60، 100 لیتری موجود است
 • جنس دستگاه اتوکلاو اتوماتیک از استیل ضد زنگ
 • دارای سنسور کمبود آب
 • دارای سیستم تخلیه اتومات بخار
 • دارای نمایشگر با قابلیت ذخیره سازی برنامه
 • دارای ایمنی بالا و سوپاپ دستی و اتومات برای کنترل بخار آب
 • دارای آلارم در صورت خرابی سنسور و پایان پروسه استریل

مراحل کار با اتوکلاو

نحوه کاربری عمومی اتوکلاو به شرح زیر می باشد :

 1. اتوکلاو اتوماتیک را روشن کنید.
 2. سبدها یا ظرف های استریلیزسیون که حاوی مواد از قبل آماده شده تمیز شسته خشک و طبقه بندی شده است طبق دستورالعمل نحوه چیدمان توصیه شده توسط سازنده در داخل اتاقک استریلیزاسیون قرار دهید.
 3. در اتوکلاو را ببندید.
 4. چرخه استريليزاسيون مورد نياز را بسته به نوع موادي كه استريل مي شوند، انتخاب كنيد به طور معمول دكمه متناسب با چرخه موردنياز فشار داده مي شود كه به طور خودكار چرخه برنامه ريزي شده را آغاز مي كند. از اين لحظه به بعد، فرآيند به صورت اتوماتیک عمل می کند.

اتوکلاو اتوماتیک

کاربرد این دستگاه

دستگاه اتوکلاو در صنایع مختلف مانند دندان پزشکی، دامپزشکی، صنایع شیمیایی و مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. برای برخی داروها مانند سرطان زا، رادیولوژی ها، مواد شیمیایی قابل تبخیر سمی و قابل اشتعال نمی توان از اتوکلا استفاده نمود. از این دستگاه برای تمیز نمودن، آلودگی زدایی و ذخیره سازی مواد مورد استفاده قرار می گیرد. برخی دیگر از کاربردهای دستگاه اتوکلاو اتوماتیک شامل: ایجاد محیط مناسب برای کشت باکتری، سترون کردن لوازم آلوده، تهیه وسایل مورد استفاده در نمونه گیری است.

نکات مهم در حین کار با دستگاه

از موارد مهم در کار با اتوکلاو اتوماتیک کافی بودن مقدار آب آن می باشد. و نکته مهم دیگر اینکه قبل از خشک شدن مواد نباید آن ها را از دستگاه خارج  کرد. بیش از سه چهارم دستگاه نباید پر باشد به هیچ عنوان مواد نوک تیز در کیسه اتوکلاو نباید قرار بگیرد. و همچنین کیسه ها برای استریل شدن در دستگاه باید به صورت شل و آزاد بسته شوند. تا جریان آب آزادنه در آن جریان پیدا کند بعد از تمام شدن کار استریل کردن نمونه ها اول دستگاه را خاموش کنید و دریچه خروج بخار را باز کنید تا فشار داخل دستگاه به صفر برسد. حتماً دقت کنید تا قبل از اینکه حرارت و فشار اتوکلاو به حال عادی برنگشته درب آن را باز نکنید.

خرید دستگاه اتوکلاو

قیمت های اتوکلاو با توجه به نوع کاربرد و اندازه آن متفاوت می باشد. می توانید برای کسب اطلاع از قیمت و قابلیت های بیشتر این دستگاه با همکاران و مشاوران مجموعه پارمیس طب در ارتباط باشید. چرا که وجود این دستگاه در آزمایشگاه ضروری و غیر قابل جایگزین است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *