مشخصات و قابلیت های دستگاه اسپکتروفتومتر

دستگاه رفرکتومتر
دستگاه رفرکتومتر چیست؟
آذر 7, 1400
شیکر آزمایشگاهی
تعریف کامل شیکر آزمایشگاهی
دی 5, 1400
دستگاه رفرکتومتر
دستگاه رفرکتومتر چیست؟
آذر 7, 1400
شیکر آزمایشگاهی
تعریف کامل شیکر آزمایشگاهی
دی 5, 1400

مشخصات و قابلیت های دستگاه اسپکتروفتومتر

دستگاه اسپکتوفتومتر

دستگاه اسپکتروفتومتر یا طیف نورسنجی نوعی طیف بینی یا اسپکتروسکوپی است. که در آن از پدیده فتواکتریک برای آشکارسازی تابش استفاده می شود. اسپکتروفتومتری که به روش جذب سنجی نیز معروف است. یکی از قدرتمندترین روش های اندازه گیری آنالیت های مختلف است. این وسیله برای تفکیک طول موج ها وجود دارد که امکان تهیه طیف و اندازه گیری جذب در طول موج های مختلف وجود دارد.

قطعات تشکیل دهنده دستگاه اسپکتروفتومتر

قسمت های مهم اسپکتروفتومتر شامل : منبع تابش الکترومغناطیس، جایگاه نمونه، تکفامساز یا منوکروماتور، آشکارساز یا دتکتور، سیستم خواندن یا نمایشگر جذب می باشد.

منبع نور : لامپ دوتریم در دستگاه اسپکتروفتومتر طیف پیوسته ای را در ناحیه ماوراء بنفش تولید می کند. بنابراین جهت اندازه گیری طول موج های ناحیه ماورا بنفش استفاده می شود.

جایگاه نمونه : برای قرار دادن محلول مورد آزمایش است. سلول ها یا کووت های مختلفی به شکل  حجم های مختلفی برای انواع دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد. کووت ها با طول مختلف، بستگی به کاربرد دستگاه اسپکتروفتومتر موجود هستند، ولی رایج ترین آنها با طول ۱ سانتیمتر است.

تکفامساز : برای جداسازی طول موج مورد نظر و عبور طول موج های ناخواسته است. که سبب ایجاد نور تک رنگ می شود

آشکارساز : با تبدیل انرژی نوری به جریان الکتریکی برای اندازه گیری شدت امواج به کار می رود. رایج ترین آشکارسازها مورد استفاده در دستگاه اسپکتروفتومترها لوله های نوری یا فتوتیوپ ها یا لوله های تکثیر کننده نور هستند.

نمایشگر : می تواند علامت خروجی از اسپکتروفتومتر را به صورت های مختلف نمایش دهد. رایج ترین روش، استفاده کامپیوتر برای آنالیز داده ها با استفاده از از نرم افزار است.

دستگاه اسپکتروفتومتر

کاربردهای اسپکتروفتومتر

غلظت مواد را تعیین کرده و فعالیت اکثر آنزیم ها ،تری گلیسیریدها ،کلسترول،قند کراتینین و اوره را اندازه گیری می کند. می تواند طیف گسترده ای از داروها و طیف گسترده ای از متابولیت ها را اندازه گیری کند. این دستگاه یکی از پرکاربردترین دستگاه ها کیفی طیف سنجی در موارد تحقیقاتی است.

موارد ایمنی در زمان استفاده از دستگاه اسپکتروفتومتر

  • این دستگاه بهتر است روی سطح صاف و بالاتر از سطح زمین قرار گیرد.
  • زمان تنظیم و اتصال اسپکتروفتومتر باید از محافظ ولتاز استفاده کنید.
  • پس از روشن شدن دستگاه ، حداقل زمان لازم برای تثبیت دستگاه 15 دقیقه است.
  • تحت هیچ شرایطی نباید این تجهیزات را در مجاورت دستگاه هایی که امواج الکتریکی مغناطیسی و قوی تولید می کنند قرار داد.
  • بدنه دستگاه را در سال یک بار باز کنید و تمیز نمایید.
  • کاربر در هیچ شرایطی نباید لامپ را لمس کند چرا که طول موج اشتباه ایجاد می شود.

دستگاه اسپکتروفتومتر

قیمت دستگاه

قیمت این دستگاه ها در بازار با توجه نوسانات دارای ثبات نیستند. اما با توجه به ویژگی ها و کاربردهای که در بالا گفته شد. می توانید برای خریداری تجهیزات آزمایشگاهی به سایت پارمیس طب مراجعه نمایید و برای کسب اطلاعات بیشتر با همکاران ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *