شناختن دستگاه ترموسایکلر

همزن مکانیکی آزمایشگاهی
معرفی همزن مکانیکی
جولای 17, 2022
انواع سمپلر آزمایشگاهی
کارایی انواع سمپلر آزمایشگاهی
آگوست 21, 2022
همزن مکانیکی آزمایشگاهی
معرفی همزن مکانیکی
جولای 17, 2022
انواع سمپلر آزمایشگاهی
کارایی انواع سمپلر آزمایشگاهی
آگوست 21, 2022

شناختن دستگاه ترموسایکلر

دستگاه ترموسایکلر

دستگاه ترموسایکلر بیشتر در آزمایشگاه های بالینی مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه به منظور تکثیر DNA و RNA  کاربرد دارد و برای تشخیص انواع بیماری ها کمک کننده می باشد. البته این دستگاه با نام پی سی آر نیز معروف است. برای ساخت تجهیزات آزمایشگاهی نوین در جهت درمان بیماری ها واگیردار کارایی دارد که از وسعت بالا و هزینه کمی استفاده می شود. مشکلاتی که برای افراد نیازمند به این دستگاه و درمان آن وجود دارد. معمولا این افراد در جایی زندگی می کنند که دسترسی به سیستم آزمایشگاهی وجود ندارد یا دسترسی به این سیستم آزمایشگاهی بسیار محدود می باشد.

روش کار دستگاه ترموسایکلر

به طور کلی عملیات ترموسایکلر در سه مرحله انجام می شود. درمرحله اول واسرشت گفته می شود. محلول مربوطه تقریبا 30 ثانیه باید در دمای 98 درجه نگهداری شود که حاصل این مرحله تک رشته DNA می باشد. مرحله دوم اتصال نام دارد که دمای محلول مورد نظر بین فاصله زمانی 20 تا 40 ثانیه باید به میزان 60 درجه کاهش پیدا کند و در این مرحله اتصال انجام می شود. مرحله نهایی طویل شدن نام دارد در این مرحله دما به 72 درجه خواهد رسید و در این مرحله DNA به میزان دو برابر طویل تر می شود.

دستگاه ترموسایکلر

برتری ها این دستگاه

از مهم ترین مزیت ها دستگاه ترموسایکلر که به راحتی می تواند نمونه ها موجود در آزمایشگاه را در یک روز مورد بررسی قرار دهد. و به دلیل داشتن قیمت ارزان و مناسبی که دارد یکی از تجهیزات آزمایشگاهی کاربردی می باشد. به علاوه این دستگاه توانسته انقلاب بزرگی را در تشخیص بیماری ها علوم جنایی صنایع پزشکی و میکروبیولوژی پدید آورده است.

کاربرد دستگاه

دستگاه ترموسایکلر برای تشخیص بیماری قبل ار تولد نوزاد کارایی دارد. با استفاده از این روش از تولد کودکان مبتلا به بیماری ها ژنتیکی جلوگیری می شود. از این دستگاه برای تعیین جنسیت جنین نیز استفاده می شود. همچنین برای تشخیص بیماری ها عفونی مانند HIV استفاده می کنند. با کمک این دستگاه و تشخیص DNA می توان رابطه ژنتیکی افراد را بررسی کرد.

نکات مهم

  1. هنگام تهیه واکنش نمونه کنترل مثبت را آخر کار تهیه کنید.
  2. برای استفاده از هر ماده از پیپت جدا گانه و اختصاصی استفاده کنید.
  3. مواد ذخیره آزمایشگاه را تقسیم کرده و فریز کنید و هرچند وقت صحت آنها را کنترل کنید.
  4. هنگام استفاده، هرلوله را spin کنید تا موادی که به اطراف درب لوله چسبیده اند رسوب کنند.
  5. برای انجام آزمایشهای تاییدی از مواد فریز شده استفاده کنید.
  6. هیشه DNA آمپلی فای شده را خارج از محل آماده کردن نمونه نگهداری کنید.

دستگاه ترموسایکلر

مشکلات حین کار با دستگاه

آلودگی نمونه هایی که قرار است بررسی شوند از جمله دغدغه ها کار با این دستگاه است. در صورتی که از نمونه قبلی در ظرف باقی مانده باشد بر روی جواب پی سی آر تاثیر خواهد گذاشت به همین خاطر از ظروف یکبار مصرف استفاده می شود. راه حل دیگری که برای این مشکل وجود دارد غیر فعال کردن مولکول ها و سلول ها موجود در ظرف می باشد. به علاوه این موارد این دستگاه خطراتی را برای سلامتی پژوشگر به همراه دارد مواد سرطان زا مانند رنگ ها ونور UV از این خطرات است.

خرید دستگاه

برای خرید دستگاه ترموسایکلر حتما به فروشگاه ها معتبر که برندها شناخته شده را دارند مانند پارمیس طب مراجعه نمایید. تا از خرید خود اطمینان داشته باشید البته که مشاوران این مجموعه آماده پاسخگویی به سوالات شما می باشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *