معرفی دستگاه فلورومتر

دستگاه کاربردی آب خالص ساز
آبان 29, 1401
هود لامینار آزمایشگاهی
معرفی هود لامینار
دی 4, 1401
دستگاه کاربردی آب خالص ساز
آبان 29, 1401
هود لامینار آزمایشگاهی
معرفی هود لامینار
دی 4, 1401

معرفی دستگاه فلورومتر

فلورومتر

فلورومتری نوعی طیف سنجی است که به آن طیف سنج فلورسانس نیز می گویند. این دستگاه برای شناسایی و تعیین غلظت آنالیت در یک نمونه می باشد. مکانیسم­‌ها شامل تحریک یک پرتو نور فرابنفش در مولکول­‌های یک آنالیت خاص است و آنها را قادر می­‌سازد نور مرئی ساطع کنند. این دستگاه در گروه سیستم ها تشخیص نوری تعریف می شود و کارایی دارد.

عملکرد دستگاه فلورومتر

زمانی که به مولکول ها نور با فرکانس مناسب تابش شود به طور تقریبی بین 10 تا 15 ثانیه برای جذب نیاز است. از ابزار مورد استفاده برای اندازه گیری فلورسانس که به نام فلورومتر معروف است استفاده می شود. برای اندازه گیری دستی با تغییر یک یا دو طول موج از این دستگاه استفاده می شود. چرا که با هر بار تغییر طول موج فیلترها باید تغییر کند. اجزا تشکیل دهنده فلورومتر از یک لامپ، یک لنز متراکم کننده، یک فیلتر اولیه، یک ظرف نمونه، یک فیلتر ثانویه و یک فتوسل دریافت کننده را شامل می شود. لازم است بدانید که فیلتر اولیه برای انتخاب اشعه ماوراء بنفش اما غیر قابل مشاهده است و فیلتر ثانویه برای انتقال تابش فلورسنت مرئی استفاده می شود.

با استفاده از چند فیلتر ترکیبی، طول موج مورد نظر در دستگاه فلورومتر را انتخاب می نمایند. فیلتر اولیه طول موج دلخواه جهت تهیج را جدا می سازد. فیلتر دوم به طور انتخابی طول موج های ناخواسته را حذف نموده و فقط اجازه رسیدن طول موج انتخاب شده به آشکارساز را صادر می نماید. مونوکروماتور دوم در زاویه راست شعاع منبع نور تهییج کننده قرار گرفته است. اسپکتروفلوئورومتر به منشور و سیستم grating مجهز بوده و می توان با تنظیم صفحه انتخاب کننده طول موج، طول موج های اولیه و ثانویه را در دستگاه فلورومتر انتخاب کرد.

فلورومتر

برتری ها این دستگاه

  • به خاطر خواص نوری منحصر به فرد مولکول ها دقت بالایی دارد.
  • قابلیت تشخیص سریع دارد.
  • این روش درمقایسه با دیگر روش ها هزینه کمتری دارد.
  • می تواند زمان فروپاشی شدت فلورسانس و غلظت را محاسبه کند.
  • طیف‌سنجی فلورسانس می‌تواند برای اندازه‌گیری کمی گونه‌های فلورسنت استفاده شود.

کاربردها

از این دستگاه برای انجام آنالیز ها کمی و کیفی ترکیبات معطر مانند دود سیگار ، آلاینده ها هوا ، کنسانتره ها و اگزوز خودروها استفاده می شود. تعیین اورانیوم در نمک های مورد استفاده گسترده در زمینه ی تحقیقات هسته ای ، تخمین آثار بور در فولاد با استفاده از کمپلکس تشکیل دهنده بنزن ،تخمین کلسیم توسط فلورومتری با محلول کلسیم، تعیین ویتامین ها گروه B در نمونه ها غذایی مانند گوشت و غلات می باشد.

جمع بندی

به طور کلی مواد مختلف از خودشان پرتوهایی را ساطع می کنند. برای اینکه بتوانیم وجود یک ماده خاص را در یک نمونه تشخیص دهید می توانید از این دستگاه استفاده کنید. عملکرد آن که با استفاده از پرتوهای انجام می شود که مواد مختلف را بازنشر می کنند. در حالی که ماده ای از خود پرتو ساطع نکند می توان به اصطلاح این قابلیت را در ماده مورد نظر به وجود آورد. پارمیس طب از جمله شرکت ها تجهیزات آزمایشگاهی است که دارای برندها معتبر جهانی می باشد که بهترین دستگاه ها در اختیار عزیزان قرار می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *