عملکرد و کارایی هود شیمیایی آزمایشگاهی

سانتریفیوژ آزمایشگاهی
سانتریفیوژ آزمایشگاهی برند AFI فرانسه
جولای 23, 2023
معرفی سمپلر آزمایشگاهی
معرفی سمپلر آزمایشگاهی
سپتامبر 3, 2023
سانتریفیوژ آزمایشگاهی
سانتریفیوژ آزمایشگاهی برند AFI فرانسه
جولای 23, 2023
معرفی سمپلر آزمایشگاهی
معرفی سمپلر آزمایشگاهی
سپتامبر 3, 2023

عملکرد و کارایی هود شیمیایی آزمایشگاهی

هود لامینار

هود شیمیایی که نام دیگر آن فیوم هود می باشد. این دستگاه در آزمایشگاه قرار می گیرد تا گازهای سمی که در زمان کار در محیط تولید می شوند به خارج هدایت کند. در واقع این وسیله با جمع آوری گازها سمی و هدایت آن به سمت خارج از محیط آزمایشگاه برای حفاظت از جان کارکنان آزمایشگاه می باشد.

کاربرد هود شیمیایی

اصلی ترین کاربرد هود آزمایشگاه محافظت از جان کارکنان آزمایشگاه، محافظت  از نمونه و محافظت از فضای آزمایشگاه است. کار این وسیله که گازهای آلوده را با مکش می گیرد و این گازها را به بیرون می فرستد یا اینکه گازها را تصفیه می کند و دوباره به محیط آزمایشگاه وارد می کند.

محافظت از کاربر

افرادی که در آزمایشگاه کار می کنند به دلیل تولید مواد سمی حاصل از ویروس ها و انگل ها می تواند در خطر باشند.

محافظت از نمونه

احتمال اینکه نمونه مورد آزمایش فاسد شود یا هوای آلوده بر روی آن تاثیر بگذارد در نهایت سبب تجزیه آن شود وجود دارد.

محفاظت از محیط

بیشتر فعالیت های آزمایشگاهی سبب تولید آلودگی اسید و یا پراکنده شدن ذرات شیمیایی در هوا می شود. اما وجود هود شیمیایی مانع از پخش شدن آلودگی ها در فضای آزمایشگاه می شود.

هود لامینار

نکات مهم برای انتخاب هود شیمیایی

اندازه

اندازه هود شیمیایی باید با محیط و فضای که در اختیار دارید هماهنگ باشد. و طرز کار با این وسیله باید برای کاربران آسان باشد.

مکش

قدرت مکش با میزان گازهای تولید شده در فضا و فاصله هود در تناسب است.

شکل ظاهری

ظاهر این هودها شامل کابینت می باشد و زمانی که در آن باز می کنید به آسانی به فضا درونی آن دسترسی دارید.

تجهیزات جانبی

پریزها و نور و سایز کاپ سینک هم در عملکرد هود بسیار مفید است. درپوش هم در هودهای مختلف با توجه به نوع عملکرد هود باید امنیت لازم را داشته باشد.

تعداد فیلترها

تعداد فیلتر‌های هود شیمیایی با حساسیت موادی که آزمایش می‌شوند در ارتباط است. جنس بدنه هود شیمیایی آزمایشگاهی باید به گونه‌ای باشد که در برابر مواد خورنده و شیمیایی مقاومت بالایی داشته باشد و دچار تغییرات ظاهری زود هنگام نشود. برای مقاوم کردن هود در برابر مواد اسیدی سرامیک ضد اسید بکار می‌برند.

محل قرار گیری این دستگاه

  • به دور از محل رفت و آمد و پنجره باشد.
  • در نزدیکی ورودی آب و گاز قرار گیرد
  • وسایل بزرگ را داخل هود قرار ندهید.
  • برای نصب هود هایی که بدون فیلتر هستند بهتر است زیر ساخت های لازم برای خارج شدن هوا را فراهم کرد.

هود لامینار کلاس 2

قیمت هود شیمیایی

قیمت این دست از تجهیزات آزمایشگاهی بسته به برند ،اندازه، ویژگی ها و کیفیت ساخت با یکدیگر تفاوت دارد.  همچنین، برای هودهای شیمیایی، هزینه‌های دیگری مانند نصب، تعمیرات و تعویض فیلترها نیز باید مدنظر قرار گیرد. همچنین، استانداردهای ایمنی و محیط زیست مورد نیاز برای هودهای شیمیایی ممکن است هزینه‌های اضافی داشته باشند.

جمع بندی

همانطور که همه ما می دانیم فضای آزمایشگاه پر از مواد میکروبی و شیمیایی است. ضمن اینکه گازهای سمی موجود در آزمایشگاه در اثر فعل و انفعالات شیمیایی و میکروبی در محیط پراکنده می شود. که برای حفظ سلامتی کارکنان آزمایشگاه از هود شیمیایی استفاده می شود. این وسیله با هدایت مواد سمی و آلوده به بیرون سبب می شود محیط آزمایشگاه سالم بماند. برای تهیه هود آزمایشگاهی و یا سایر تجهیزات آزمایشگاه از برندهای معتبر خارجی مانند AFI فرانسه،  kw ایتالیا، stateboune انگلستان می توانید با شرکت پارمیس طب در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *