لیست تجهیزات آزمایشگاهی مهم

کاربرد پی اچ متر
موارد استفاده از پی اچ متر
اردیبهشت 11, 1401
یخچال آزمایشگاهی ایستاده
معرفی یخچال آزمایشگاهی
تیر 5, 1401

لیست تجهیزات آزمایشگاهی مهم

لیست تجهیزات آزمایشگاهی

تجهیزات آزمایشگاهی در واقع به مجموعه ای از ابزار و وسایل که برای انجام تحقیقات و آزمایشات محققان و دانشمندان لازم و ضروری است گفته می شود. که این تجهیزات بسته به نوع هر آزمایشگاه فرق دارد. در این متن قصد داریم تا شما را با لیست تجهیزات آزمایشگاهی و کاربرد آن ها آشنا کنیم که دارای اهمیت بالایی می باشد.

لیست تجهیزات آزمایشگاهی

هود آزمایشگاهی

این تجهیز برای تامین و حفظ سلامتی افراد و کارکنان حاضر در آزمایشگاه ضروری است. کاربرد این وسیله برای زمانی است که آزمایش مورد نظر سبب تشکیل گازها شیمیایی در فضا می شود در حقیقت این ابزار در شکل ها و کاربرد های مختلف موجود می باشد.

آون آزمایشگاهی

از این وسیله برای استریل و خشک کردن ظرف ها فلزی و شیشه ای استفاده می شود. به این صورت که با کمک حرارت در دمای 180 درجه سانتی گراد حدود 2 ساعت طول می کشد. به این ترتیب که با بالا رفتن دمای آون رطوبت موجود در وسایل تبخیر می شود.

پی اچ متر

این دستگاه برای اندازه گیری میزان اسیدی یا قلیایی محلول استفاده می شود. پی اچ متر در دو نوع رومیزی و پرتابل یا قلمی موجود می باشد. مدل قلمی که کوچک و قابل حمل می باشد در صنایع داروشناسی زیبایی و تست آب از این ابزار استفاده می شود. برای مدل رومیزی باید فضای میز آزمایشگاهی را در نظر بگیرید.

لیست تجهیزات آزمایشگاهی

ترازو آزمایشگاهی

از جمله مهم ترین وسایل در لیست تجهیزات آزمایشگاهی که برای اندازه گیری دقیق وزن ماده ها مختلف استفاده می شود. که باید کاملا بدون خطا کار کند. ترازو آزمایشگاهی دارای مدل ها مختلف است که از این بین ترازو آنالیتیکال بسیار معروف و کاربردی می باشد.

مطالب پیشنهادی
عملکرد دستگاه آب مقطر گیری به چه صورت است؟

یخچال فریزر آزمایشگاهی

در این تجهیز آزمایشگاهی محفظه ای با دما کنترل شده و استریلیزه که در آن دما به وسیله سیرکولاسیون تنظیم می شود تا دما در یخچال یکسان باقی نماند.

لیست تجهیزات آزمایشگاهی

سمپلر آزمایشگاهی

سمپلر در آزمایشگاه بسیار کاربردی می باشد به طوری که از آن برای برداشتن و انتقال حجم مشخصی از مایعات و محلول آزمایشکاهی استفاده می شود.

میکروسکوپ آزمایشگاهی

این دستگاه می تواند تصاویر نمونه ها را بزرگ تر نشان دهند و نمای نزدیک از ساختار ریز سلول و نمونه را در مقیاس مناسب برای تحلیل و بررسی در اختیار کارشناس مربوطه قرار دهد. میکروسکوپ آزمایشگاهی دارای انواع و مدل ها متنوع بسته به کارایی که دارد طراحی و ساخته شده است.

اینکوباتور آزمایشگاهی

از دیگر وسایل که در لیست تجهیزات آزمایشگاهی برای رشد و نگهداری از کشت ها سلولی و میکروبی مورد استفاده قرار می گیرد. عملکرد این دستگاه به این ترتیب است که طی مکانیسم ویژه خود دما ،رطوبت میزان مونواکسید کربن ،دی اکسید کربن و اکسیژن را برای رشد و نگهداری سلول ها در یک سطح بهینه نگه می دارد.

لیست تجهیزات آزمایشگاهی

سانتریفیوژ

برای جداسازی اجزاء ترکیب یک نمونه با حالت مایع و رسوب از این دستگاه استفاده می شود. جداسازی در این وسیله بر اساس شکل،اندازه ،چگالی ویسکوزیته محیط صورت می گیرد. کاربرد این دستگاه در آزمایشگاه های علوم زیستی ،شیمی ،داروسازی ،پزشکی و نیز در تحقیقات نانو ذرات و موارد پلیمری کاربرد دارد.

جمع بندی

با توجه به لیست تجهیزات آزمایشگاهی که توضیح داده شد و با کاربرد و ویژگی آن ها آشنا شدید. به این خاطر که در زمان خرید وسایل آزمایشگاهی دچار سردرگمی و اشتباه نشوید و به راحتی بتوانید تجهیز مورد نظر خود را تهیه کنید.

مطالب پیشنهادی
آشنایی با دستگاه ورتکس آزمایشگاهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.