دیسپنسر آزمایشگاهی

دستگاه نانو دراپ
دستگاه نانو دراپ چیست؟
مهر 9, 1402
تجهیزات آزمایشگاهی چیست؟
تجهیزات آزمایشگاهی چیست؟
آذر 5, 1402
دستگاه نانو دراپ
دستگاه نانو دراپ چیست؟
مهر 9, 1402
تجهیزات آزمایشگاهی چیست؟
تجهیزات آزمایشگاهی چیست؟
آذر 5, 1402

دیسپنسر آزمایشگاهی

دیسپنسر آزمایشگاهی

دیسپنسر آزمایشگاهی یکی از تجهیزات آزمایشگاهی که برای نگه داری خارج سازی و توزیع دقیق و مکرر مقداری از مایع مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه به طور متداول از یک مخزن شیشه ای و لوله پیپت تشکیل می شود و در انواع مختلفی از جمله آنالوگ ،دیجیتال ،چرخشی و قابل تنظیم در دسترس می باشد.

انواع دیسپنسر آزمایشگاهی

دیسپنسر آنالوگ

این مدل که قابلیت نصب بر روی انواع بطری های آزمایشگاهی را دارد. انواع با کیفیت این دستگاه مقاومت بالایی در زمان کار با اسید و بازهای قوی مانند اسید سولفوریک ،سود انواع محلول های نمکی و حتی حلال های آلی غلیظ دارند.

همان طور که از نام این محصولات پیداست، تنظیم حجم توزیع در آن ها به صورت آنالوگ (مدرج) امکان پذیر است و صفحۀ دیجیتالی ندارند. این دستگاه ها قابلیت کالیبراسیون و تنظیم حجم مورد نظر کاربر منطبق با اصول ISO و GLP انجام می دهند.

دیسپنسر دیجیتال

همانطور که از نام این مدل مشخص است به صورت دیجیتال قابل تنظیم هستند. به این معنی که پارامترهای مورد نظر کاربر به راحتی از این طریق به دستگاه انتقال پیدا کرده و سپس دستگاه وارد عمل می شود. مقادیر حجمی و دمایی نیز از طریق نمایشگر دیجیتال قابل مشاهده و کنترل است و تمامی ویژگی های ذکر شده برای مدل آنالوگ برای دیسپنسر دیجیتال نیز صدق می کند.

اهمیت استفاده از دیسپنسر

برای اندازه گیری حجم دقیق مایعات که بسیار اهمیت دارد از این وسیله آزمایشگاهی استفاده می شود. که جا به جایی مایعات چندین بار در طی آزمایش امکان دارد رخ دهد. در حالی که مقدار مایع دقیق نباشد محلول به خوبی تهیه نمی شود. کاربرد اصلی دیسپنسر که مقدار مشخصی از مواد را آزاد می کند. این ابزار در سایزها مختلف وجود دارد حجم آن بین 1 تا 50 میلی متر متغیر است. ممکن است برای برداشتن مایعات خطرناک و حلال ها استفاده شود به همین خاطر دیسپنسر از موادی تولید می شود که با این مایعات سازگاری داشته باشد.

دیسپنسر

نکات مهم در زمان استفاده از دیسپنسر

برای دقت بیشتر در آزمایش دمای اتاق باید حالت پایدار داشته باشد.

این دستگاه را با استفاده از پارچه نم دار و شوینده های ملایم تمیز کنید.

برای هر محلول نوع خاصی از دیسپنسر که برای آن طراحی شده است.

در استفاده از مواد سمی با خطرات بیولوژیکی نکات ایمنی حتما رعایت شود.

 

کاربردهای دیسپنسر آزمایشگاهی

توزیع مکرر و متناوب با مقادیر ثابت نهایی

خارج کردن و توزیع مقداری از مایعات یا محلول با دقت بالا

قابلیت استفاده به جای پیپت های آزمایشگاهی

توزیع محیط های کشت در ظروف کوچک مخصوص کشت باکتری

اختلال دقیق محلول ها با استفاده از مکش و تخلیه پی در پی آن

جمع بندی

شرکت پارمیس طب بهترین تجهیزات آزمایشگاهی را از برندهای معتبر و معروف خارجی مانند KW / Biosan/ AFI/ Bio Air/ LAC را در اختیار شما قرار می دهد باید براساس نیاز آزمایشگاهی که دراید وسایل و تجهیزات آن را تهیه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *